5 jazyků lásky

15.07.2012 11:51

   Jedna z fantastických prací, ke které jsem se během své praxe dostala je pojetí partnerské komunikace od Dr. Garyho Chapmana. Jeho 5 jazyků lásky nádherným způsobem vyjadřuje jak se můžeme svému partnerovi přiblížit a komunikovat v jeho jazyce, tak aby nám rozuměl, aby od nás cítil Lásku.

   V České republice je statisticky každé druhé manželství rozvedené. Domnívám se, že kdyby více páru rozumělo řeči druhého a používalo ji, počet rozvodů rapidně klesne.

   Často se dostáváme do slepé uličky, kdy máme pocit, že nás partner již nemiluje nebo se domníváme, že my nemilujeme jeho. Může za tím být nepochopení jazyka lásky. Co to znamená?

Každý vyjadřujeme lásku určitým způsobem.

Někdo ji vyjádří tím, že se o partnera stará, vaří mu, uklízí, dělá svačiny. Jiný svého miláčka zahrnuje láskyplnými slovy, rád mu říká jak ho miluje, jak je s ním šťastný. Nebo se rád mazlí, bez Vašeho objetí je den neúplný, rád Vás drží za ruku při procházce, pohladí vlasy, masíruje, rád se často miluje. Nebo se dožaduje Vaší pozornosti: "jdi už od toho počítače a pojď si ke mně sednou. Vůbec si mě nevšímáš!" 

 

5 jazyků lásky jsou tyto:

  • slova ujištění
  • pozornost
  • přijímání darů
  • skutky služby
  • fyzický kontakt

Na základě níže 3 položených otázek můžete zjistit, který z jazyků je Váš primární a který sekundární. Nebo si můžete udělat test zde. Já již například vím, že mým hlavním jazykem jsou slova ujištění a pak hned fyzický kontakt. Když mi partner říká, jak mě má rád, že mi to sluší, je na mě pyšný, vím, že mě miluje. A když mě pohladí jsem v sedmém nebi, cítím se mu velmi blízko a mám sílu, že bych mohla skály lámat :) 

Zde jsou otázky:

 

1.
Co váš partner dělá nebo naopak nedělá, že vás to zraňuje? Opakem toho, co vás nejvíc zraňuje, bude pravděpodobně váš jazyk lásky.
2.
Co jste nejvíc po svém partnerovi vyžadovali? To, co jste po něm chtěli nejvíc, je pravděpodobně to, co ve vás bude nejsilněji vzbuzovat pocit, že vás miluje.
3.
Jakými způsoby projevujete partnerovi lásku vy? Může to být vodítkem k tomu, co byste sami od něj rádi přijímali jako projev jeho/její lásky.
 
 

Úryvek z knihy 5 jazyků lásky:

 

»Co má láska společného se špinavým prádlem? Nechápu to«.“

 „To je právě ten problém,“ řekl jsem, „nerozumíte jazyku vaší ženy. Jaký je váš primární jazyk?“

 „Fyzický kontakt,“ odpověděl bez zaváhání, „a především jeho sexuální část.“

 „Pozorně mě teď poslouchejte,“ řekl jsem. „Láska, kterou prožíváte, když se vás vaše žena fyzicky dotýká, je úplně stejná láska, kterou bude vaše žena cítit, když se postaráte o špinavé prádlo.“

 „Špinavé prádlo,“ zvolal. „Jestli je to pro ni tak příjemné, budu prát každý večer!“

 

Máte-li pocit, že je Vaše manželství v krizi nebo že Vás Váš partner nemiluje či naopak Vám neustále něco vyčítá, můžeme se na to podívat společně v mé poradně. Každopádně ať už Vám to neklape z jakéhokoliv důvodu, VŽDY existuje řešení a naděje, že se vše dá do pořádku.

 

Zpět

Kontakt

Blanka Chakoshpour

© 2018 Všechna práva vyhrazena. Blanka Chakoshpour

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode